فلدسپات یا فلدسپاد

فلدسپات یا فلدسپاد فرقی ندارد در ذهن عوام جامعه هر دو  نامی است که به گروهی از مواد معدنی گفته می شود که از نظر وجود آلومینا و سیلیس (SiO2) در شیمی آنها متمایز است. این گروه شامل سیلیکات آلومینیوم سودا ، پتاسیم یا آهک است. این تنها فراوان ترین گروه معدنی روی زمین است. تخمین زده می شود که آنها 60 درصد سنگهای در معرض دید و همچنین خاکها ، رسها و سایر رسوبات نامحلول را تشکیل می دهند و اجزای اصلی در طرحهای طبقه بندی سنگها هستند. مواد معدنی موجود در این گروه ارتوکلاز ، میکروکلین و فلگی اسپار پلاژیوکلاز هستند.

مشخصات فلدسپاد در طبیعت

  • طبقه بندی مواد : مواد معدنی
  • سیلیکات فرمول شیمیایی: KAlSi3O8 – NaAlSi3O8 – CaAl2Si2O8
  • مشخصات سختی: خط سفید سختی Mohs 6-6.5
  • سیستم کریستالی تری کلینیک: مونوکلینیک
  • رنگ: صورتی ، سفید ، خاکستری ، قهوه ای درخشندگی
  • خواص فیزیکی:زجاجیه شکست، شکستگی مخروطی ، ناهموار

بهترین مکان برای تهیه و خرید فلدسپات

استانهای برتر تولید کننده فلدسپات عبارتند از ملایر،ازندریان،جورقان،رزن که تقریبا تماما از توابع شهر همدان هستند ، به ترتیب نزولی برآورد تناژ. پردازنده های فلدسپات بازیابی محصول مشترک میکا و ماسه سیلیس را گزارش کردند.که این گزارش تقریبا جهانی است.

 

از کشف تا استخراج فلدسپات

فلدسپات از اجسام گرانیتی بزرگ (که توسط زمین شناسان پلوتون نامیده می شود) ، از پگماتیت ها (هنگامی تشکیل می شود که آخرین مراحل مایع گرانیت متبلور در توده های کوچک مایع و غنی از بخار متمرکز می شود و رشد کریستال های بسیار بزرگ را امکان پذیر می کند) و از ماسه ها استخراج می شود. بیشتر از فلدسپات تشکیل شده است.

 

فلدسپات و محیط زیست

از آنجا که فلدسپات جزء بزرگی از پوسته زمین است ، فرض بر این است که عرضه فلدسپات برای برآوردن تقاضا برای مدت زمان طولانی بیش از حد کافی است. معادن کنونی در سراسر جهان به اندازه کافی نیاز به فلدسپات خام را برطرف می کنند.

 

نحوه استخراج فلدسپات

استخراج سنگ های سخت برای فلدسپاتها با روشهای روباز ، توسط صاحب معدن یا پیمانکاران انجام می شود. پس از حفاری و انفجار سنگ فلدسپات ، شکست ثانویه با یک گوی قطره معمولی انجام می شود. سپس سنگ معدن با یک بیل هیدرولیک بر روی کامیون ها بارگذاری می شود و به کارخانه خرد کردن ، که در مجاورت کارخانه شناور است ، منتقل می شود.

 

موارد استفاده فلدسپات

فلدسپات برای ساخت ظروف غذاخوری و کاشی حمام و ساختمان استفاده می شود. در تولید سرامیک و شیشه از فلدسپات به عنوان شار استفاده می شود. شار ماده ای است که دمای ذوب مواد دیگر ، در این مورد ، شیشه را کاهش می دهد.فلدسپات برای ساخت ظروف غذاخوری و کاشی حمام و ساختمان استفاده می شود. در تولید سرامیک و شیشه از فلدسپات به عنوان شار استفاده می شود. شار ماده ای است که دمای ذوب مواد دیگر ، در این مورد ، شیشه را کاهش می دهد.

 

جایگزین ها و منابع جایگزین فلدسپات

فلدسپات را می توان با مواد معدنی دیگر و مخلوط های معدنی با خواص فیزیکی مشابه جایگزین کرد. مواد معدنی که می توانند برای جایگزینی فلدسپات استفاده شوند شامل پیروفیلیت ، خاک رس ، تالک و فلدسپات-سیلیس (کوارتز) هستند. فراوانی فلدسپات این جایگزینی ها را برای آینده قابل پیش بینی غیر ضروری می کند. استفاده می کند.

 

تماس جهت استعلام قیمت

پلهای ارتباطی:

 

5/5 - (17 امتیاز)